پروتکل الحاقی که با نقش آفرینی مستقیم آمریکا (1997) و ابرقدرتهای هسته ای بوجود آمد و قرار بود پیوستن به آن یک اقدام داوطلبانه باشد رسما تبدیل به اهرم فشاری شد که به اجبار کشورهایی که در مسیر هسته ای شدن قرار گرفته اند را به زانو در بیاورند و با نظارت بی سابقه بر تاسیسات زیر زمینی و محدودیت های گسترده و آنچه حتی کارشناسان دیپلماسی و حقوق معاهدات جاسوسی بی سابقه می خوانند از پیوستن کشورهای جدید به جمع هسته ای ها و برون رفت از وابستگی در چرخه سوخت جلوگیری کنند.
برای ما که خاطرات خوبی حتی از لرزه نگارهای جغرافیایی یا همان همکاری های پذیرفته شده در سطح ان پی تی و لو رفتن اطلاعات مان توسط آژانس نداریم(آرمیتا، علیرضا احمدی روشن و ...) به خوبی معنای مروارید جدیدی که در برابر آبنباتی که می دهند از ما می خواهند مشخص است.
برای نمونه دوستان می توانند متن کامل اظهارات رییس سازمان انرژی اتمی (فریدون عباسی) در پنجاه و ششمین کنفرانس عمومی آژانس بین المللی انرژی اتمی و افشاگری های رسمی ایشان از لو رفتن اطلاعات محرمانه ای که به آژانس داده ایم و خرابکاری ها را بخوانند.
خیلی مشخص است با اختیارات گسترده ای که برای دسترسی به اطلاعات و بازرسی ها خواهیم داد چه بلایی سر تاسیسات هسته ای و دانشمندان مان خواهد آمد. از آخرین مواردی که تحت فشارها به پروتکل پیوست مثلا می توان به لیبی اشاره کرد و بارکردن تمام تجهیزات هسته ای بر کشتی و تحویل آن به غربی ها که به منظور اعتمادسازی صورت گرفت و سالها بعد مشخص شد پذیرش پروتکل به معنی خداحافظی رسمی لیبی با هسته ای شدن بود.
ابرقدرت ها معاهده ای را وضع کرده اند که رسما ابزار فشار محترمانه ای برای محروم کردن جهان سومی ها از حقوق رسمی هسته ای است. در واقع به نظر می رسد دو راه برای خداحافظی با هسته ای شدن وجود دارد. یکی راه کوتاه مدت که همان تعلیق است و دیگری که وجهه و ظاهر خوش رنگ و لعاب تری دارد پذیرش پروتکل الحاقی است.
حالا یک مقام رسمی در جمهور اسلامی ایران (آقای عراقچی) رسما از مطرح بودن پذیرش پروتکل در گام های نهایی توسط ایران گفته است و از طرفی هم جزئیات پیشنهادات ایران که غربی ها به شدت از آن استقبال کرده اند محرمانه مانده و برخی احساس می کنند باید اعتراض کنند چراکه ما ممکن است دوباره در برابر یک عمل انجام شده قرار گرفته باشیم و یک اقدام نابجای دیگر در این سفرهم صورت گرفته باشد که بعدها مورد تذکر قرار خواهد گرفت.


[ شنبه 27 مهر 1392 ] [ 05:17 ب.ظ ] [ محسن جوهری ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic