بسم الله الرحمن الرحیم 
پس از دشمنی های فراوانی که در قرون وسطی در اروپا با علم صورت گرفت ؛ در دوره ی رنسانس در فرانسه جریانی پدید آمد که کارهای بزرگ علمی را آغاز نمود و البته آن خرافات هایی را که تحت عنوان دین به خورد مردم داده می شد کنار گذاشت . با الهام گیری از این جریان در ابتدای دوره ی مشروطه ، جریانی به نام جریان روشنفکری در جامعه ی ما با خصوصیت ضدیت با مذهب ایجاد شد . شاید بتوان بارزترین ویژگی این جریان را غرب زدگی محض دانست . این افراد که عمدتا تحصیلات خود را در غرب گذرانده بودند تنها و بهترین راه پیشرفت و جبران ضعف های فراوان کشور خود در آن دوره را در این می دانستند که مردم ایران از فرق سر تا نوک پا غربی شوند . 
حضور این جریان و نقش آنان در حوادث دوران مشروطیت علاوه بر نبودن یک طرح مناسب برای اداره ی حکومت و نیز اختلاف بین طرفداران اسلام  به این سرانجام انجامید که نهضت مشروطه که در راستای عدالتخواهی اسلامی پدید آمده بود تن به مشروطه ی انگلیسی بدهد و و مجلس شورای اسلامی به مجلس شورای ملی تبدیل شود .
نتیجیه چنین انحرافی در نهایت این می شود که چهارده سال پس از نهضت مشروطه رضا خان سر کار می آید و جریان روشنفکری نه تنها با او مخالفتی نکرده بلکه به علت وابستگی این فرد به انگلیس از وی حمایت جانانه ای هم می کند .
"در دوره ی بعد از رفتن رضاخان و بعد از شهریور بیست –که حکومت عجیب و غریبی در آن زمان تشکیل شده بود – بخشی از روشنفکران به حزب توده پیوستند .که اتفاقا بعضی از صادقترین روشنفکران از اینها بودند که به حزب توده پیوستند .اگر چه به شوروی وابسته بودند . آن وقت خودشان هم اعتراف داشتند ؛ همه شان هم قبول داشتند که به شوروی وابسته بودند . "(1)
"البته در نهایت پدیده ای به نام توبه ی روشنفکری وجود دارد که من مظهر توبه ی روشنفکری را مرحوم آل احمد و مرحوم دکتر شریعتی می دانم . آنها واقعا توابین محیط روشنفکری هستند که آن وقت  ، زبان به انتقاد باز کردند ؛ انتقاد هایی که خیلی نمی دانستند و نمی دانند."(2)

در مورد نقش این جریان در پیروزی انقلاب اسلامی و نیز مسائل فرهنگی پس از انقلاب در یادداشت بعدی بیشتر صحبت خواهیم کرد ...

1- بیانات مقام معظم رهبری -22/ 2/1377
2- بیانات مقام معظم رهبری -23/12/1377[ چهارشنبه 30 مرداد 1392 ] [ 04:17 ب.ظ ] [ محسن جوهری ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic