بسم الله الرحمن الرحیم
همواره مقوله ی فرهنگ و مسائل پیرامون آن موضوعی بوده است که نگرانی دلسوزان ملت ایران را متوجه خود می کرده است . منشاء این نگرانی ها هم در ضعف هایی است که در این وادی به آنها دچار بوده و مانعی در برابر حرکت سریع ما به سوی تمدن اسلامی به شمار می آید . اما سوال اساسی اینجا این است که چرا علی رغم سرمایه های گرانبهایی همچون دین مبین اسلام ، زبان غنی و پر ظرفیت فارسی و پیشینه ی پر افتخار تاریخی ؛ امروزه با مشکلات جدی فرهنگی روبه رو هستیم ؟
در پاسخ به سوال فوق باید گفت تلاقی دو تهدید داخلی و خارجی باعث پدید آمدن این مشکلات شده است . تهدید خارجی همان است که ما آنرا با عنوان تهاجم فرهنگی می شناسیم . این تهاجم در دوره ی قاجار آغاز شده و پس از آن در دوره ی پهلوی با جدیت ادامه یافت . دشمنان این ملت در این دوره ها از غفلت سردمداران و مردم نهایت بهره را برده و تمام تلاش خود را صرف از بین بردن ارزش های اصیل ایرانی اسلامی و جایگزینی آنها با ارزش های خود نمودند . در گام نخست طرف غربی سعی کرد با خارج کردن افتخارات تاریخی- اسلامی از اذهان مردم ؛ ملت را از داشتن یک هویت غنی محروم نماید . اینجاست که دلیل اقدامات فراوان حکومت پهلوی در جهت برتر نشان دادن تمدن بدوی ایرانی و ناچیز شمردن تمدن اسلامی فهم می شود . این اقدام آنها در حالی بود که تمدن ایران باستان با تمام عظمت خود با تمدن با شکوه اسلامی قابل مقایسه نیست .
"من آن عامل اصلی وآن میکروب اساسی انحطاط و ضیاع فرهنگی خودمان را در آن می بینیم که اولاً گذشته ما را که عمده اش منبعث از اسلام و جو شیده از اسلام و تعالیم اسلام است،به فرا موشی دادند و از یاد بردند. دوم اینکه،ترتیبات و شیوه غرب را که با فرهنگ بومی و فرهنگ بدوی و دوران کاملاً وحشیگری شان آمیخته بود،به اینجا آوردند.یعنی همین فرهنگ مدرن کراوات بسته اروپایی را که با این ظاهر لوکس و قشنگ،در داخل خود عناصر واضحی دارد که مربوط به دوران بدویت است.یعنی اصلاً ربطی به شهرنشینی و تمدن ندارد؛و این در خورد و خورا کشان،در کیفیت خوردنشان ودر کیفیت معاشرتشان منعکس است.این ها را عیناً به این جا آوردند برای این که تزریق کنند.
البته معلوم بود که نمی شود! لذا،یک چیز مخلوط عوضی بدی از آب درآمد ." (1)
اما تهدید دوم ، وجود جریانی موسوم به جریان روشنفکری در داخل بود . جریانی که در ایران ؛در دوره ی مشروطه ؛ بیمار متولد شد .
در مورد این تهدید در یادداشت بعدی صحبت خواهیم کرد .


(1) بیانات مقام معظم رهبری -12/7/1372[ دوشنبه 14 مرداد 1392 ] [ 10:07 ب.ظ ] [ محسن جوهری ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات