سلام
به نظرم نامه ی امروز آقای ظریف به همتایانشان حاوی نکات مثبت زیادی بود از جمله تشریح مواضع اصولی جمهوری اسلامی در مسئله ی هسته ای،ایستادگی مذاکره کنندگان ایرانی در برابر مطالبات نا مشروع و تحقیر آمیز طرف مقابل،  پافشاری بر لغو تمام تحریم ها، قابل قبول نبودن محدودیت های بی دلیل در فرآیند غنی سازی و گلایه نسبت به اصرار طرف غربی بر استفاده از ابزار تحریم

اما توجه به دو نکته هم ضروری به نظر می رسد...

1.  آقای ظریف ابراز کرده اند ایران حسن نیت خود را برای رسیدن به یک توافق "عادلانه" اثبات کرده است .این در حالی است که بر اساس NPT  هر کشور عضو، حق  تولید، تحقیق و استفاده از انرژی هسته ای صلح آمیز را دارد و اصل ادعای طرف غربی بر احساس نگرانی از ناحیه فعالیت های هسته ای ایران، ادعایی کذب و  بر خلاف عدالت است . در چنین شرایطی، مذاکرات هر نتیجه ای داشته باشد؛ چیزی خارج از قالب صرف نظر کردن از قسمتی از حقوق طرف ایرانی برای به دست آوردن بخش دیگری از حقوق نیست.    

2.  انتظار می رفت اعتراض جمهوری اسلامی در نقض توافقنامه ی ژنو به سبب تصویب تحریم های جدید با ادبیات مقتدرانه ای اظهار شود. تأکید بر این مسئله می تواند از ابزار های فشاری طرف مذاکره ی ایرانی علیه طرف دیگر باشد و به روشن تر شدن ماهیت خصمانه ی طرف روبه رو کمک شایانی کند.

 [ پنجشنبه 4 دی 1393 ] [ 02:16 ب.ظ ] [ محسن جوهری ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic