بسم الله رحمن الرحیم

نذر حضرت قمر بنی هاشم...

مسئله ی بیداری اسلامی، پدیده ی شگفت آور و مهمی است که اهمیت آن با نیم نگاهی به پیشینه ی کشور های اسلامی در قرون اخیر بیشتر مشخص می شود. بعد از اوج گیری تمدن غرب و به خصوص پس استیلای دولت های غربی بر منطقه، کشورهای اسلامی که گویی هویت خود را از از یاد برده برده بودند ، نه تنها ذلیلانه سر تسلیم در برابر این دولت ها فرود آورند بلکه سعی کردند هر چه بیشتر خود را در ساحت های مختلف اجتماعی به آنان شبیه نمایند. مدت ها زمان نیاز بود تا تحول عمیقی در این منطقه ی حساس علیه تحمیلات تمدنی غرب پدید آید ولی در سالهای اخیر بیداری اسلامی نشان داد ملت های اسلامی گام بزرگی در جهت بازیابی هویت خود برداشته اند . در این میان آنچه بیشتر حائز اهمیت است الگو گیری این نهضت از انقلاب اسلامی ایران است. انقلاب اسلامی از بدو ظهور و نیز در طول تاریخ 36 ساله خود نشان داده در راستای ایجاد تحول عمیق در شرایط و در اوضاعی که دشمن بر ممانعت از این تغییرات اصرار ورزد ، مقاومت و ایستادگی را  اصلی ترین راهبرد خود می داند و این همان چیزی است که مورد الگو برداری کشور های منطقه هم قرار گرفت. در چنین شرایطی طرف غربی و در رأس آن دولت ایالات متحده باید در برابر این مسئله علاجی پیدا کند .

به نظر می آید جمع بندی طرف غربی اتخاذ دو راهکار کوتاه مدت و بلند مدت است . در راهکار کوتاه مدت سعی شد در هر کدام از کشور های حوزه ی بیداری اسلامی به نحوی تحولات حاصله از نهضت بیداری اسلامی  را مدیرت کند که با توجه به اوضاع بعضی از این کشور ها از جمله مصر به نظر می رسد توفیقاتی هم در این مسیر داشته .

اما آیا طرف غربی نمی داند اوضاع بیداری اسلامی در شرایط کنونی آتش زیر خاکستر است و هر آن ممکن است دوباره شعله ور شود . چرا ! به همین خاطر هم سعی می کند در راهبرد دراز مدت خود با حمله های شدید به محور های مقاومت و تلاش برای ضربه زدن به آنها ، الگوی مقاومت را الگویی ناکار آمد جلوه دهد . شاید با این تحلیل بتوان علت حملات شدید به غزه و معضلات سوریه را تحلیل کرد .

حال نکته ی مهم و قابل توجه این است که به حول و قوه ی الهی و با اتکا به مقاومت کشور های مورد تهاجم راهبرد نظام سلطه برای بی فایده نشان دادن رویه ی مقاومت ، نه تنها موفق نخواهد بود که کاملا به ضرر آنها تمام خواهد شد .[ پنجشنبه 2 مرداد 1393 ] [ 12:33 ب.ظ ] [ محسن جوهری ]

[ نظرات() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات